بخش حمل‌ونقل و مسکن وارد بورس شد

بخش حمل‌ونقل و مسکن وارد بورس شد
با ابتکار وزیر راه و شهرسازی طرح استفاده از بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه‌های حمل‌ونقلی و تولیدو عرضه مسکن اجرایی می‌شود.

امیرمحمود غفاری با اعلام این مطلب اظهار داشت: در اجرای دستور ویژه مقام عالی وزارت در ابتدای تابستان سال گذشته، مبنی بر ضرورت فراهم کردن امکان تامین مالی پروژه‌های حوزه حمل‌ونقل و مسکن با استفاده از ظرفیت قابل توجه بازار سرمایه و یا به عبارتی مردمی کردن همه پروژه‌های مهم و سودآور وزارت راه و شهرسازی، نشست‌های کارشناسی فشرده و متعددی بین مدیران و کارشناسان وزارتخانه و سازمان بورس اوراق بهادار در ۱۰ ماه گذشته برگزار شد.

وی ادامه داد: در نهایت با توجه به پشتیبانی و تاکید ریاست‌جمهوری به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در سامان موضوع، در جلسه مهم روز گذشته که با حضور اینجانب و معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور و جمعی از اعضای ‌هیات‌مدیره و مدیران ذی‌ربط سایر دستگاه‌های تابعه وزارتخانه با رئیس، معاونان و مدیران سازمان بورس، سازوکار اجرایی فرآیند تامین سرمایه مورد نیاز برای احداث پروژه‌های زیرساختی دو حوزه راه و شهرسازی از طریق سرمایه‌گذاری متقاضیان در بورس مورد تفاهم قرار گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن تقدیر از همکاری رئیس و مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار از آغاز به کار تابلوی زمین و مسکن در بورس کالا خبر داد و افزود: با همکاری سازمان بورس انتشار و عرضه گسترده واحدهای مرتبط با صندوق‌های زمین و ساختمان به منظور تولید و عرضه مسکن مناسب همه اقشار جامعه از طریق بورس امکان‌پذیر شد.

وی ادامه داد: به همین منظور برنامه­‌ریزی به منظور تولید و عرضه بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی در فاز نخست احداث مسکن از طریق بورس کالا صورت گرفته است که این مرحله به‌زودی اجرایی و در مراحل بعدی با ابعاد وسیع‌­تری عرضه واحدهای مسکونی متناسب با میزان سرمایه‌گذاری ادامه خواهد یافت.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این که هم اکنون زمینه تامین مالی برای اجرای حداقل ۱۲ پروژه ساخت واحدهای مسکونی به ارزش بیش از ۱۲.۰۰۰ میلیارد ریال آماده شده است، تصریح کرد: از طریق ایجاد صندوق‌های زمین و ساختمان با همکاری بورس، فرآیند اجرایی آن آغاز و زمان انتشار و ارزش اوراق این واحدهای سرمایه­‌گذاری به اطلاع عموم خواهد رسید.

غفاری با بیان اینکه طرح جدید عرضه انبوه مسکن راهی برای خانه‌دار شدن همه اقشار جامعه است، گفت: طی جلسه مذکور نسبت به رفع ابهامات فرآیند اجرایی کار اقدام و تصمیم بر آن شد تا به صورت مصداقی شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن در این خصوص اقدامات لازم را جهت راه‌اندازی صندوق­‌های زمین و ساختمان و عرضه واحدهای مسکونی تولید شده در تابلوی زمین و مسکن در بورس کالا انجام دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: طرح تامین سرمایه مورد نیاز ۱۴ پروژه مهم ریلی و آزادراهی در بخش حمل‌ونقل کشور نیز از طریق بازار سرمایه تهیه و به‌زودی و البته به صورت مرحله‌ای عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: بازار سرمایه به دلیل شرایط و مقررات حاکم بر آن زمینه ای مناسب برای سرمایه‌گذاری مطمئن و موتور محرک طرح­‌های انتفاعی بخش حمل‌ونقل است.

وی در خصوص عناوین پروژه‌های فوق­ الذکر یادآور شد: مطالعات توجیهی فنی و امکان‌پذیری این پروژه‌ها تهیه شده و قرار است در جلسه ای که ظرف چند روز آینده برگزار می‌شود مناسب‌ترین مورد از پروژه­‌های فوق به عنوان اولین پروژه انتخاب و اقدامات اجرایی مربوط به آن شروع شود و موارد بعدی با استفاده از تجربه این پروژه به سرعت عملیاتی شود. در آینده نزدیک عناوین پروژه‌ها نیز اعلام خواهد شد.

وی همچنین کارشناسی دقیق، آسیب‌شناسی بسترهای قانونی موجود و تهیه گزارش‌های توجیهی را از اهم اقدامات اخیر این وزارتخانه در زمینه جذب سرمایه از طریق بازار سرمایه برای پروژه‌های حوزه راه و شهرسازی برشمرد و خاطر نشان ساخت: با توجه به سایر مقررات و ارکان حاکم بر مکانیزم­ های اجرایی بورس، امکان نظارت بر اجرای صحیح پروژه، انجام عملیات پیمانکاری و ساخت در زمان­ های مقرر و تامین مالی حداکثری پروژه‌ها از دیگر نقاط قوت حضور در این بازار است.

غفاری در پایان در خصوص تامین مالی بخش مسکن گفت: تامین مالی زمین‌های آماده احداث سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید، فراهم کردن امکان پس‌­انداز تدریجی برای سرمایه‌گذاران با هر مقدار سرمایه‌گذاری و استفاده از منافع رشد بخش مسکن و ساختمان و دارا بودن مزیت رقابتی معافیت­‌های مالیاتی به منظور تشویق سرمایه‌گذاران از منافع و مزیت‌های تهیه مسکن به این روش است.