سرمایه گذاری خارجی چیست؟

سرمایه گذاری خارجی چیست؟
سرمایه‌گذاری خارجی به معنای جریان سرمایه از یک کشور به کشور دیگر و اعطای سهام مالکیت شرکت‌ها و دارایی‌های کشور میزبان است.

سرمایه‌گذاری خارجی ممکن است به دلایل مختلف از جمله کاهش نرخ سود، وجود منابع سرمایه‌ای مازاد در کشور موطن و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای میزبان با منابع سرشار اولیه، انجام شود.
 

 

استراتژی های سرمایه گذاری مستقیم خارجی

 

استراتژی های سرمایه گذاری مستقیم خارجی به دو نوع تقسیم می شوند.     


        
 استراتژی نوع اول

 

شرکت خارجی در کشور دیگر از ابتدا شروع به خرید کارخانه و زمین می کند که این استراتژی سرمایه گذاری سبز نامیده می شود. کاری که شرکت هایی از جمله مک دونالند و استارباکس در توسعه کسب و کارهای خود انجام می دهند.


 استراتژی نوع دوم

 

شرکت خارجی اقدام به بدست آوردن شرکت مورد نظر از طریق ادغام و تصاحب می‌کند که این استراتژی را سرمایه گذاری قهوه ای می نامند.
نمونه این استراتژی توسط شرکت تاتا موتورز در جدا کردن لند کروز و جگوار از شرکت فورد در سال 2008 استفاده شد.

 

 

 

 

 

روش های سرمایه گذاری خارجی

 

سرمایه گزاری مستقیم :

 

سرمایه گذاری مستقیم (Foreign Direct Investment) را  با علامت اختصاری FDI  نشان می دهند.
FDI براساس تعریف کنفرانس سازمان ملل در مورد تجارت و توسعه (آنکتاد) عبارت است از:
ایجاد و کسب منافع پایدار برای اشخاص حقیقی و حقوقی کشوری در یک فعالیت اقتصادی واقع در کشور دیگر، به طوری که این منافع پایدار دلالت بر وجود رابطه بلند مدت میان سرمایه گذاری مستقیم از یک سو و موضوع سرمایه گذاری از سوی دیگر دارد
.

 

 

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا):
همچنین مدل سرمایه گذاری به گونه ای است که سرمایه گذار بر مدیریت موضوع سرمایه گذاری تاثیرگذار است (به این مفهوم که کل یا بخشی از کنترل شرکت در اختیار وی است) و حداقل 12 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد.

 

 

انواع سرمایه گزاری مستقیم خارجی

 

1) سرمایه گذاری افقی
 

در سرمایه گذاری افقی شرکت یا فرد سرمایه گزار در کسب و کاری سرمایه گذاری می­ کند که در کشور خود، مشغول به همان فعالیت می‌باشد.

 

2) سرمایه گذاری عمودی
 

 شرکت یا فرد سرمایه گذار در سایر کسب و کارها که در نقش تامین کننده یا توزیع کننده می­ باشند، سرمایه گذاری می‌ کند.

 

3) سرمایه گذاری مستقل
 

هنگامی که فرد یا شرکت در طرح و یا پروژه ای متفاوت و غیر مرتبط با فعالیتی که در حال حاظردر کشور خود انجام می دهد در کشوری خارجی سرمایه گزاری می کند.
از آنجا که این نوع سرمایه گزاری در صنعتی است که سرمایه گزار تا به حال در آن تجربه ای نداشته، معمولا بصورت مشارکتی با شرکت خارجی که در این صنعت کار کرده باشد صورت می گیرد.

 

 
سرمایه گزاری غیر مستقیم خارجی

 

شامل شرکت ها و موسسات مالی و سرمایه گزاران خصوصی است که سهام شرکت هایی را که در بازار بورس و اوراق بهادار فعالیت می کنند را خریداری کرده و از طریق آن ها اقدام به مشارکت و سرمایه گزای می کنند.

در این نوع سرمایه گزاری بدون داشتن هیچ نوع مسئولیتی در برابر مالکیت شرکت و یا املاک از طریق سرمایه گزاری غیر مستقیم یعنی خرید سهام شرکت خاصی در بورس سود تقسیمی سهام خود را دریافت کنند.

 

انواع سرمایه گزاری غیر مستقیم خارجی

 

1) صندوق سرمایه گزاری
 

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس است و مناسب کسانی است که آگاهی و یا وقت کافی برای سرمایه گذاری در بورس ندارند.
به بیانی دیگر، صندوق های سرمایه گذاری نهادهای مالی هستند که به منظور مدیریت حرفه ‌ای وجوه سرمایه‌ گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، تأسیس شده اند و تحت نظارت آن سازمان فعالیت می‌نمایند.

صندوق های سرمایه گذاری که اغلب توسط کارگزاران رسمی بورس تاسیس می شود، تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص، فعالیت کرده و وجوهی را که سرمایه گذاران در اختیار آن ها قرار می دهند، در سبد متنوعی از سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند.
در نتیجه، بازده مناسب تری را نصیب سرمایه گذاران می کند و ریسک سرمایه گذاری در بورس را برای غیرحرفه ای ها، کاهش می دهند.
این صندوق ها انواع مختلفی دارند که هرکدام از آنها ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

 

2) سبد گردانی 
 

طبق مطالب گفته شده صندوق های سرمایه گذاری که اغلب توسط کارگزاران رسمی بورس تاسیس می شود، تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص، فعالیت کرده و در سبد متنوعی از سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند.
بنابراین، بازده مناسب تری را نصیب سرمایه گذاران می کند و ریسک سرمایه گذاری در بورس را برای غیرحرفه ای ها، کاهش می دهند.

به بیانی دیگر سبدگردانی، چیدمان درست دارایی ها در قالب یک سبد مشخص است که میزان هـر یـک از دارایی هـا و زمـان خرید و فروش آن ها به دقت تعیین و مشخص می شود.