نظریه سبد سهام بورس (MPT) چیست؟

نظریه سبد سهام بورس (MPT) چیست؟
نظریه جدید سبد سهام (MPT) به عنوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین تئوری های اقتصادی بر مبنای اصول مالی و سرمایه‌گذاری می باشد.

نظریه سبد سهام بورس یا نظریه مدرن سبد سهام (Modern portfolio theory‎) یا تحلیل میانگین واریانس، یک روش پر کاربرد و مفید می باشد که به شما در انجام فعالیت های مالی و اقتصادی کمک بسیاری می کند.

این نظریه، به عنوان یکی از مهم ترین و برجسته ترین تئوری های اقتصادی شناخته می شود وبه سرمایه گذاران و به ویژه معامله گران، در انجام فعالیت های مالی با ریسک کمتر و همچنین کاهش ریسک در سرمایه گذاری ها کمک شایانی می کند.
نظریه مدرن سبد سهام  در سال ۱۹۵۲ توسط اقتصاددان آمریکایی به نام مارکوتیز ابداع شد که به دلیل به وجود آوردن این نظریه پول ساز و کاربردی، موفق به کسب جایزه نوبل اقتصاد شد.

 

 

 

 با به کارگیری این نظریه در انجام معامله و سرمایه گذاری ها می توانید میزان ریسک خود را به حداقل رسانده و در عوض درآمد و سود بیشتری را کسب کنید.

 

چگونگی محاسبه ریسک پرتفوی

 

برای محاسبه ریسک پرتفوی، می‌توان واریانس هر دارایی را به همراه همبستگی‌های بین هر جفت دارایی محاسبه کرد.
منظور از همبستگی  بین دارایی‌ها، درصد سرمایه‌گذاری در هر دارایی و تعداد سهام مختلفی که در آن سرمایه‌گذاری شده بر کل ریسک پرتفوی تاثیر می‌گذارد. 

 

ریسک هر سهم

 

بر اساس این نظریه ریسک هر سهم از دو بخش تشکیل شده است:
 ریسک سیستماتیک (Systematic risk) همان ریسک بازار است که قابل حذف شدن نیست.
 ریسک غیر‌سیستماتیک (Unsystematic risk) مربوط به هر سهمی است که می‌تواند ناشی از مدیریت یا فروش ضعیف باشد.

 

 

نتیجه گیری

یکی از مهم‌ترین ایرادات وارد بر این نظریه در رابطه عقلایی رفتار کردن سرمایه‌گذاران است.
سرمایه‌گذاران همیشه عقلایی رفتار نمی‌کنند و ویژگی‌های رفتاری و روانشناختی آن‌ها بر تصمیماتشان تاثیر می‌گذارد.
در کل مدل مارکویتز نشان داد که سرمایه‌گذاری تنها انتخاب یک سهم درست نیست بلکه انتخاب تلفیقی از سهام، برای توزیع ریسک و کاهش آن است.