استراتژی سرمایه‌گذاری چیست؟

استراتژی سرمایه‌گذاری چیست؟
استراتژی سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای از قوانین و رفتارهاست که برای راهنمایی سرمایه‌گذار در انتخاب سرمایه‌گذاری طراحی شده‌است. در ادامه این مقاله به بررسی انواع استراتژی سرمایه گذاری می پردازیم.


استراتژی سرمایه گذاری مجموعه ‌ای از باورها، ارزش ها، عقاید، قواعد و اقداماتی که هدف آن مشخص کردن  مسیر سرمایه‌گذاری هر فرد را تا رسیدن به هدفش می باشد.
هدف افراد در سرمایه گذاری متفاوت است برخی به دنبال کسب بیشترین سود در مدت زمان کم، برخی به دنبال کسب سود نهایی در بلند مدت و ... هستند.

برای درک بهتر مفهوم استراتژی سرمایه گذاری به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید در دوره ای طلا گران می شود بعد اکثر افرادی که طلا دارند تصمیم به فروش آن می گیرند سپس قیمت طلا پایین می آید.
پایین آمدن قیمت طلا خریداران را راهی بازار کرده و مجدد با فشار تقاضا قیمت طلا  بالا خواهد رفت.

 واکنش متفاوت افراد به این رفتارها نشان دهنده دو حالت در آن ها می باشد:
 

  1. داشتن استراتژی منحصر به فرد
  2. تحت تاثیر هیجانات بازار قرار گرفتن

 

انواع استراتژی سرمایه گذاری

 

 استراتژی خرید پلکانی 


خرید پلکانی یکی از راه‌های کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری استراتژی می باشد.
 استراتژی خرید پلکانی به ما می گوید که اگر فرد تصمیم به خرید سهم در حجم زیادی را دارد به جای خرید در یک روز معاملاتی و یا خرید به یک قیمت مشخص، میزان حجم خرید خود را در چند روز معاملاتی و یا در چند دستور خرید متفاوت با قیمت‌های متفاوت به صورت پلکانی به انجام رساند.
در اینصورت می‌تواند میانگین قیمت خرید خود را کاهش دهد و در صورت رخ دادن افت شدید، قیمت سهم ضرر و زیان کمتری را متحمل شود و در حالتیکه رشد داشته باشد سهم نیز می‌تواند با اضافه کردن تعداد سهم خود در روند صعودی سود مناسبی دریافت کند.

 

 استراتژی متنوع سازی 


شاید بارها جمله معروف تمام تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید را شنیده باشید.
با سرمایه‌گذاری در سهم‌های متنوع به جای خرید با حجم زیاد تنها در یک سهم می‌توانید ریسک معاملات را کاهش دهید.

متنوع ‌سازی در دو حالت رخ می دهد:

  1.  افقی (به منظور خرید سهام تمام شرکت‌های حمل و نقل) 
  2. عمودی (به منظور خرید سهام شرکت تولیدکننده خوراک دام، تولید کننده شیر و لبنیات و عرضه کننده محصولات لبنی) 

 

یکی از ایراد های این استراتژی این است که متنوع سازی پرتفوی سرمایه‌گذار باعث افزایش هزینه‌های خرید و فروش می‌شود.

 

استراتژی هسته ای

 

در استراتژی متنوع سازی نوع دیگری از استراتژی است که در استراتژی متنوع سازی نیز گنجانده شده است که در آن یک نوع طرح سبد سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که در آن هسته سبد که بزرگترین بخش سبد است از یک صندوق مشترک شاخص سهام با سرمایه کلان در نظر گرفته شده و دیگر سهم‌ها و صندوقها بخش‌های کوچکتر سبد را تشکیل می‌دهند تا یک سبد سهام جامع را تشکیل دهند.

 

 استراتژی خرید و نگهداری سهام


در این نوع از استراتژی سرمایه‌گذار نسبت به خرید سهام اقدام کرده و آن را برای دوره‌های زمانی طولانی مدت نگهداری می‌کند به علت وجود داشتن این باور که  نباید تحت تاثیرعوامل اثرگذار کوتاه مدت بر روی سهام قرار گرفت و گذشت زمان ارزش واقعی سهم را مشخص می‌کند.
علاوه بر این موارد در استراتژی خرید و نگه داری سهام هزینه‌های خرید و فروش به حداقل می‌رسند و بازگشت خالص کلی سرمایه‌ گذاری افزایش می یابد.

 

 استراتژی سرمایه ‌گذاری سود تقسیمی 


در این استراتژی سرمایه‌گذار اقدام به خرید سهام شرکت‌هایی می کند که در پایان سال مالی خود سود تقسیمی بالایی را برای سرمایه‌گذاران در نظر می‌گیرند.
 سرمایه ‌گذاران با بررسی وضعیت شرکت‌ها و میزان سود تقسیمی آنها در سال‌های گذشته و عملکرد آنها در سال جاری سود را پیش‌بینی کرده و نسبت به خرید سهام شرکت‌هایی با سود تقسیمی مناسب، منظم، قابل پیش‌بینی و رشد کننده اقدام می کنند.

 

 استراتژی سرمایه ‌گذاری معکوس


در استراتژی معکوس، سرمایه‌گذاران در زمان رکود بازار اقدام به خرید می‌کنند.
علاقه مندان به استراتژی سرمایه‌ گذاری معکوس در زمانی که بازار به سهام شرکت‌های خوب و قدرتمند که شرایط رو به رشد برای آنها پیش‌بینی می‌شود بی‌توجه است اقدام به خرید آنها می‌کنند.

 

استراتژی سرمایه گذاری گله ای


استراتژی گله‌ای یا استراتژی توده‌ای یک نوع تمایل در افراد برای تقلید از گروهی بزرگتر چه به صورت منطقی و چه به صورت غیرمنطقی بیان می‌شود.
انتخاب کردن این استراتژی می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد از جمله این دیدگاه که بعید است گروه بزرگی اشتباه کنند یا به این دلیل که انسان‌ها تمایل ذاتی به پذیرفته شدن در گروه‌ها را دارند در نتیجه از جمعی پیروی می کنند که آن ها را تایید کنند.

 

 

درکل انتخاب بهترین استراتژی وابسته به شرایط بازار و سهم مورد نظر است.
همچنین نیازمند مشخص بودن هدف از سرمایه‌گذاری است.