استراتژی کانسلیم

استراتژی کانسلیم
کانسلیم، نام یک روش درآمدزا در بازار سهام است که در حال حاضر یکی از کاربردی ترین استراتژی‌ ها برای سرمایه‌گذاری بلند مدت است.

 

استراتژی معاملاتی کانسلیم در بورس

 

ویلیام اونیل بنیانگذار روزنامه اینوسترز بیزنس (کسب وکار سرمایه گذاران) و مبدع استراتژی سرمایه گذاری سهم کانسلیم (CANSLIM) جوان ترین شخصی که یک صندلی در بورس سهام نیویورک (NYSE) خرید. 

نام کانسلیم از ترکیب سرواژه های زیر ساخته شده است:
 

  • ک (c) : درآمدهای کنونی
  • ا (a) : درآمدهای سالانه
  • ن (n) : محصولات 
  • س (s) : عرضه و تقاضا (بر اساس حجم)
  • ل (l) : پیشرو 
  • ی (i) : مالکیت نهادی
  • م (m) : شاخص های عمده بازار و مارک های تجاری آنها

 

اونیل بررسی‌ های زیادی بر روی سهام شرکت‌هایی که رشد زیادی داشتند انجام داد و توانست به پارامترهای مشترکی که همه آنها داشتند دست پیدا کند.
اونیل تصمیم گرفت این نتایج را تحت عنوان یک استراتژی و سیستم شناسایی سهام مناسب و سودآور ارائه کند و در اختیار سرمایه‌گذاران بورس قرار دهد و این روش را به اختصار کانسلیم (CANSLIM) نام‌گذاری کرد که در حال حاضر یکی از کاربردی ترین استراتژی‌ ها برای سرمایه‌گذاری بلند مدت است.

 

بررسی و تجزیه استراتژی کانسلیم

 

 درآمد های جاری 
 

درآمدهای جاری، گزارش‌های درآمدی فصلی شرکت‌ها هستند که این درآمد در ازای هر سهم، به‌صورت EPS نمایش داده می‌شود.
 

 سود سالانه
 

سود سالانه شرکت یا EPS در نگاه بلند مدت باید افزایشی باشد. اگر در بعضی سال‌ها شرکت با کاهش سود مواجه بوده است، اما در نگاه بلندمدت سود شرکت صعودی باشد مشکلی ندارد. این موضوع اهمیت دارد که شرکت در بلند مدت سودساز باشد.

 

 محصول یا خدمات جدید

 


بر اساس تحقیقات انجام شده توسط ویلیام اونیل برای افزایش شدید در قیمت سهام یک شرکت، آن شرکت باید یک نوآوری به بازار عرضه نماید.
نوآوری عرضه شده می تواند مدیریت نوین، فناوری تازه،تغییرات درونی شرکت، افزایش نرخ محصولات و ... باشد.
 

عرضه و تقاضا
 

این عرضه و تقاضا هست که قیمت را جابه جا می کند. تقاضای زیاد در کنار عرضه محدود قیمت سهم را افزایش خواهد داد و عرضه بیش از حد سهم که با تقاضای ضعیف روبرو شوند قیمت را کاهش خواهد داد.
افزایش قیمت در کنار افزایش حجم معاملات نشان دهنده ورود پول جدید از طرف سهامداران عمده، حقوقی ها و جریانات مال قوی می باشد که می تواند منجر به حرکات قیمتی بزرگتری شود.
 

 پیشرو 
 

پیشرو بودن، نوآور بودن و خلاقیت در تولید محصول یا خدمات می تواند یک برگه برنده بسیار موثر برای شرکت سهامی باشد.
وقتی شرکتی زود تر از سایر رقبا اقدام به تغییرات در محصول یا ارائه محصول جدید می کند نشان دهنده این است که شرکت در آینده سودآور تر خواهد شد.
 

حامی و نهاد پشتیبان سهام
 

بزرگ‌ترین عامل عرضه و تقاضا در تعیین قیمت سهام یک شرکت‌ سرما‌یه‌پذیر،خریداران نهادی آن شرکت هستند. مردم علاقه به خرید سهامی دارند که از سوی سرمایه‌گذاران عمده و یا شخصیتهای حقوقی خریداری و حمایت می‌شود.
 

 روند بازار
 

روند بازار مهم‌ترین بخش روش کانسلیم است.
حتی اگر شش عامل گفته شده را به درستی رعایت کرده باشید اما جهت بازار را به درستی تشخیص نداده باشید تلاش های شما بی فایده خواهد بود و دچار ضررهای سنگینی می شوید.