دامنه نوسان سهام‌ چیست؟

دامنه نوسان سهام‌ چیست؟
دامنه نوسان حداکثر تغییرات مجاز برای قیمت سهام در طول یک روز معاملاتی است که ادامه این مقاله به پاسخ سوال " آیا قیمت، بدون دامنه نوسان می تواند به هر میزانی افزایش یا کاهش یابد؟ " می پردازیم.

 


دامنه نوسان چیست؟


 قیمت سهام یک شرکت در بازار بورس و در یک روز کاری، به محدودیت هایی برخورد  که برای هر سهم هر روز حداقل قیمت مجاز و حداکثر قیمت مجازی که قیمت سهم می تواند حرکت کند، تعیین شده است که در حقیقت به آن دامنه نوسان قیمت سهام در آن روز می گویند. 
در واقع دامنه نوسان حداکثر تغییرات مجاز برای قیمت سهام در طول یک روز معاملاتی است.
دامنه نوسان در سهام بازار بورس 5± درصد است.
به عنوان مثال فرض کنید قیمت پایانی سهمی در روز سه شنبه  (4 آذر) ۱۰۰ تومان باشد و می‌دانیم که دامنه نوسان مجاز آن ۵± درصد است. بنابراین این سهم در روز معاملاتی بعد (چهارشنبه 5 اذر) می‌تواند در بازه قیمتی ۹۵ تا ۱۰۵تومان معامله شود.

 

میزان مجاز نوسان در بازار فرابورس


دامنه نوسان سهام‌ بازار فرابورس مشابه بازار بورس است، اما این معیار در بازار پایه فرابورس کمی متفاوت است و بستگی به نوع تابلویی که بازار پایه دارد، سهام شرکت در آن معامله می‌شود.

دامنه نوسان سهام شرکت‌های مورد معامله سه تابلوی پایه زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب 3%±، 4%± و 1%± است. 

 

 

 

حجم مبنا چیست؟


حجم مبنا، حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در طول روز معامله شود تا قیمت پایانی آن سهم بتواند بر اساس سقف دامنه نوسان، افزایش یا کاهش یابد.
اگر تعداد سهام معامله شده یک شرکت در طول روز، کمتر از حجم مبنا باشد به همان نسبت درصد نوسان قیمت آن سهم نیز کاهش خواهد یافت. 

 

هدف از تعیین حجم مبنا


هدف از تعیین حجم مبنا این است که سرمایه‌گذاران اطمینان داشته باشند نوسانات قیمت سهام، در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخص و قابل‌ توجهی از سهام صورت گرفته است.