معاملات کد به کد در بورس

معاملات کد به کد در بورس
معاملات کد به کد در بورس یکی از روش‌های تشخیص شروع حرکت جدید در یک سهم است که در ادامه این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

 شرکت ها در بازار سرمایه ایران علاوه بر سهامداران عادی، سهامداران خاص خود را دارد که می‌توانند حقوقی یا حقیقی باشند. این افراد که معمولاً  با داشتن سرمایه زیادی می‌توانند میزان عرضه و تقاضا در سهم و در جهت آن قیمت سهم را تعیین کنند.
در مواقعی، این سهامداران با توجه به شرایط بازار تصمیم به خریداری سهم می‌گیرند.

زمانی که سهامداران با توجه به شرایط بازار تصمیم به خریداری سهم بگیرند، تقاضا در سهم افزایش یافته و پس از مدتی با سود از سهم خارج می‌شوند و یا زمانی که اوضاع کلی بازار خوب نباشد و صف‌های میلیونی فروش وجود داشته باشد، از سهم حمایت و از کاهش ارزش آن جلوگیری می‌کنند.
معاملات به شکل (کد به کد کردن سهام) یکی از روش‌های تشخیص شروع حرکت جدید در یک سهم است.

 

معاملات کد به کد در بورس

 

تمام سهامداران در بازار بورس اوراق بهادار اعم از حقیقی و حقوقی دارای یک کد معاملاتی هستند. معمولا سهامداران حقوقی چندین کد حقیقی هم برای انجام معاملات خود دارند که با استفاده از این کدها می‌توانند سیگنال‌های خرید یا فروش صادر کنند که با دانش تابلو خوانی قابل ‌تشخیص هستند.
سیگنال خرید در این مواقع هنگامی صادر می‌شود که سهامدار حقوقی با کد حقوقی خود شروع به فروش سهم می‌کند و با کد حقیقی خود شروع به خرید می‌کند در این صورت قیمت افت می‌کند.
سپس با استفاده از کد حقوقی شروع به خرید سهم در بازار کرده تا جایی که قیمت سهم در بازار افزایش یافته و در نتیجه بعد از رشد قیمت با کد حقیقی اقدام به فروش سهم می‌کند و به‌ این‌ترتیب سود خوبی نصیب کد حقیقی خریدار می‌شود.

 

انواع معاملات کد به کد در بورس

 

این معاملات به روش های مختلف از جمله  کد به کد از حقیقی به حقیقی، از حقوقی به حقیقی، از حقوقی به حقوقی و از حقیقی به حقوقی انجام می شوند. 

 

نکات ویژه:

 

 

 •  سیگنال خرید
  فروش با کد حقوقی و خرید با کد حقیقی در محدوده‌های حمایتی به هدف حرکت رو به رشد در سهم).
   
 •  سیگنال فروش
   فروش با کد حقیقی و خرید با کد حقوقی در محدوده‌های مقاومتی به هدف خالی کردن و فروش سهم).
   
 •  خرید و فروش با کد حقوقی 
  اهمیت موقعیت حمایتی سهم.
   
 •  خرید و فروش با کد حقیقی 
  اهمیت موقعیت مقاومتی سهم.
   
 • موقعیت حمایتی 
  در این موقعیت انتظار می‌رود افت قیمت متوقف شده و ریزش بیشتری رخ ندهد.
   
 •  موقعیت مقاومتی
  در این موقعیت انتظار می‌رود عرضه زیاد شود و به‌عنوان مانع مقاومتی در برابر پیشروی سهم قرار گیرد.
   

 

 شناسایی روند معاملات کد به کد در بورس

 

تابلو خوانی بورس در سایت tsetmc.com به‌عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های معاملاتی و تکمیلی در کنار تحلیل های بنیادی و تکنیکال شناخته می شود.
در معاملات روزانه، هنگامی که حجم معاملات در طی زمان‌های خاصی به‌ سرعت افزایش می‌یابد و درحالت غیر نرمال قرار می گیرد، امکان انجام شدن معاملات کد به کد وجود دارد.
به همین دلیل ریز معاملات روزانه در صفحه مربوط به هر نماد را می‌توان مشاهده کرد.

 

 

 

مطالب مرتبط: