عوامل موثر بر شاخص بورس سهام چیست و چگونه باعث افزایش یا کاهش آن میشوند؟

عوامل موثر بر شاخص بورس سهام چیست و چگونه باعث افزایش یا کاهش آن میشوند؟
شاخص بورس، معياری برای سنجش و ارزیابی وضعيت عمومي بازار بورس است.

 

تمام افراد سرمایه گذار در بورس به دنبال آن هستند که بدانند در چه زمانی  وارد بورس شوند و یا از آن خارج شوند؛ یکی از این راه ها استفاده از شاخص بورس است.

شاخص بورس عددی است که با نشان دادن وضعیت کلی بورس و روند رشد یا افت این بازار ما را در انتخاب و تحلیلی بهتر راهنمایی می کند، ما می توانیم با بررسی شاخص های بورس، وضعیت گذشته و حال را از جنبه‌ های مختلف برای بورس یا سهام  مورد نظر ارزیابی کنیم.

البته همواره این نکته را باید در نظر داشت که شاخص بورس را  باید در کنار عوامل دیگری مانند تحلیل بنیادی و یا تحلیل تکنییکال استفاده کرد تا بتوان نتایج درست تر و معتبر تری را به دست آورد.

عوامل موثر بر افت و خیز شاخص بورس:

بدیهی است که عوامل مختلفی بر شاخص بورس تاثیر دارد که از جمله آنها می توان موارد زیر را نام برد.

1 - تورم:

 

به طور کلی بالا رفتن تورم به معنای کاهش قدرت خرید مردم و به دنبال آن پایین آمدن فروش شرکت ها و سود هر سهم است.

هرچه میزان سود دهی شرکت ها کمتر شود باعث کمتر شدن سود تقسیمی می شود پس در نتیجه شاخص کل بورس پایین می آید.

 

2 - اخبار و شایعات :

 

اگر سرمایه گذاران اخبار اقتصادی خوش بینانه ای را دریافت کنند به خرید سهام اقدام می کنند و برعکس اگر اخبار بدی دریافت کنند به فروس سهام خود اقدام می کنند همین عمل خرید و فروش هیجانی سهام است که باعث بالا و پایین شدن شاخص بورس می شود.

 به همین دلیل است که در شرایط رکود، بازارهای سهام می توانند سیر صعودی را طی کنند. سرمایه گذاران همیشه در تلاش هستند تا بتوانند آینده را پیش بینی کنند. بنابراین اگر آنها احساس کنند که وضعیت بد به پایان رسیده است حتی اگر پایه های اقتصادی ضعیف باشد شاخص بورس سهام می تواند افزایش یابد.

هر چند گاهی اوقات افراد به خبرگزاری ها و به پیروی از آنها افراد به اخبار واکنش های بیش از حد نشان می دهند بدیهی است که واکنش بیش از حد به اخبار خوب یا بد معمولا سودی به دنبال ندارد.

 

3 - شرایط سیاسی :

 

 هر تغیر و تصمیم مهم سیاسی معمولا می تواند در افزایش و کاهش شاخص بورس در ابعاد جهانی  و یا در ابعاد کوچک تر تاثیر داشته باشد.  

 به عنوان مثال اپیدمی کرونا بر تمام بازارهای جهانی مانند بورس و ارز دیچیتال تاثیر داشت اما انتخابات ریاست جمهوری کشوری مانند آمریکا فقظ در افزایش یا کاهش شاخص بازار بورس ایران موثر است.

 

4 - نرخ ارز:

 

بدیهی است که بالا و پایین شدن نرخ ارز های مهم  در افزایش یا کاهش شاخص بورس تاثیر دارد. بالارفتن قیمت ارز باعث کم شدن توان شرکت های وارد کننده کالا یا مواد اولیه می شود و یا کاهش قیمت نهایی  محصولات صادراتی می توانند باعث افزایش تقاضای آن کالا ها شود. پس معمولا افزایش نرخ ارز افزایش شاخص بورس را به دنبال دارد، چون در هر دو صورت تقاضای دریافت کالا از آن شرکت ها بیشتر می شود.

 

5 - بازار های جایگزین:

 

معمولا این بازار ها در کنار بورس به فعالیت خود ادامه میدهند اما گاهی به هردلیلی مانند سیاست گزاری های دولت برای جبران کسری بودجه و یا اخبار خاص ... باعث میشود که یک بازار خاص مانند طلا و سکه ،ارز دیجیتال و.. جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران داشته باشد.

به همین علت میتوانیم شاهد کاهش شاخص بورس شویم.

 

6 - عوامل اجرایی:

 

 فرض کنید اتفاقی بیفتد که در عملکرد شرکت‌ های بزرگ تغییری چشم گیر ایجاد شود که می‌تواند بر شاخص کل بورس هم تاثیر بگذارد. مثلا شاید به دلایلی تولید کنندگان فولاد به مشکل بخورند. مشکلات فولاد مبارکه، ذوب‌آهن، فولاد خوزستان و دیگر شرکت‌های فولادی می‌تواند به خودروسازانی مثل سایپا و ایران‌خودرو هم لطمه وارد کند در این صورت بدیهی است که شاخص کل تغیر خواهد کرد.
در مقابل اگر فکر کنیم عملکرد شرکت‌های صنعتی و خدماتی بهتر خواهد شد، یا موانع تولید به زودی برطرف می ‌شود، یعنی پیش‌ بینی کرده‌ ایم که شاخص بورس رشد خواهد کرد. در شرایط عادی معمولا عملکرد شرکت‌ها به ‌یک ‌باره دست‌ خوش تغییرات چشمگیر نمی ‌شود.

موارد بسیار دیگری مانند موارد گفته شده در بالا می توانند در افزایش یا کاهش شاخص بورس تاثیر داشته باشند اما هیچ تحلیل گری نمی توانند به طور 100 درصدی پیش بینی کند که کدام یک از این موارد تاثیر بیشتری در بالا و پایین شدن شاخص بورس دارد.