عرضه اولیه چیست و چگونه میتوان آن را خریداری کرد؟

عرضه اولیه چیست و چگونه میتوان آن را خریداری کرد؟
عرضه اولیه یا «Initial Public Offering) IPO)» به نخستین باری که سهام یک شرکت در بازار بورس عرضه می شود گفته می شود.

همان طور که گفته شد عرضه اولیه یعنی سهام یک شرکت برای نخستین بار در بازار بورس توسط همه مردم قابل خریداری خواهد بود به شرط آنکه دارای کد بورسی باشند تا بتوانند در عرضه اولیه شرکت کنند.

یکی از دلایلی که سرمایه گذاران تازه وارد تمایل دارند تا عرضه اولیه خریداری کنند آن است که این نوع سهام ها معمولا دارای سود هستند اما بدیهی است که این سود همیشگی نیست و ممکن است که برخی از سهام ها سوددهی نداشته باشند. 

عرضه اولیه تقریبا جزو یکی از راه های ورود ایمن به بورس است و اکثر سرمایه گذاران حرفه ای از خرید عرضه اولیه شروع کرده اند.

انواع روش های ثبت سفارش عرضه اولیه:

 

 1.  عرضه اولیه  به روش ثبت سفارش یا  بوک بلیدینگ Book Building:

 

در چند ساله گذشته سازمان بورس ایران با معرفی و استفاده از این روش توانسته است مشکلات روش قبلی را تا حدودی زیادی کاهش دهد؛ در این روش ثبت سفارش خرید عرضه اولیه برخلاف روش قبلی حراج با اولویت زمانی نیازی نیست که سرمایه گذاران سفارش خود را دقیقا در یک ساعت خاص مثلا نه صبح در سامانه ثبت کنند و این یکی از مزیت های ثبت سفارش عرضه اولیه با این روش می باشد.

 اما مهم ترین مزیت این روش این است که امکان ثبت سفارش عرضه اولیه به قیمت های مختلف وجود دارد و همه افرادی که سفارش خود را در سامانه ثبت میکنند موفق به خرید عرضه اولیه می شوند.

معمولا نهاد عرضه کننده یک کف قیمتی، حداقل و حداکثر حجمی را که میتوان سفارش داد به همراه تاریخ و ساعت عرضه اولیه آن نماد را از قبل اعلام می کنند و کسانی که تمایل دارند در عرضه اولیه شرکت کنند سفارش خود را حدود 10 درصد بیشتر یا کمتراز محدوده قیمتی اعلام شده وارد سیستم می کنند. یعنی در این روش قیمت گزاری توسط خریداران حقیقی انجام میشود.

 

معمولا افراد تازه وارد برای آنکه عرضه اولیه به آنها تعلق بگیرد سفارش خود را در سقف قیمت اعلام شده وارد میکنند که با این کار باعث ایجاد صف خرید برای سهامی که نخستین بار عرضه شده است، می شوند.

 

 1. عرضه اولیه به روش حراج با اولیت زمانی:

 

در سالهای گذشته قبل از معرفی و استفاده از روش بوک بلیدینگ از عرضه اولیه به روش اولویّت زمانی استفاده می شد که از معایب این روش الزام ثبت سفارش در یک ساعت خاص می باشد که باعث شلوغی بیش از حد سرور سامانه ثبت سفارش می شد و برخی از افرادی که تمایل به خرید عرضه اولیه داشتند موفق به خرید عرضه اولیه نمی شدند همچنین در این روش قیمت گزاری توسط افراد حقیقی انجام نمی شود.

 

تفاوت عرضه اولیه به روش بوک بلیدینگ با روش حراج با اولویت زمانی:

ثبت سفارش خرید عرضه اولیه در روش بوک بلیدینگ بر خلاف روش حراج با اولویت زمانی فقط یکبار و از طریق یک کارگزاری امکان پذیر می باشد در صورتی در روش حراج با اولیت زمانی فرد برای آنکه بتواند عرضه اولیه را خریداری کنند از طریق چندین کارگزاری و با مقادیر مختلف اقدام می کرد تا از طریق یکی از آنها موفق به خرید عرضه اولیه شود.  

 

مراحل خرید عرضه اولیه :

 

 1. دریافت کد بورسی:

 

به طور کلی برای هر نوع فعالیتی در بورس نیاز به کد بورسی دارید. بدیهی است که برای خرید عرضه اولیه باید دارای کد بورسی باشید و یا نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

اگر تاکنون کد بورسی خود را دریافت نکرده اید می توانید به دو روش حضوری و یا آنلاین نسبت به دریافت آن اقدام کنید و سپس در سامانه سجام ثبت نام کرده (از سال 97 ثبت نام در سامانه ی جامع اطلاعات مشتریان الزام ی است.)  و جهت احراز هویت به مراکز پیش خوان دولت و یا کارگزاری ها مراجعه کنید.

ما با توجه به شیوع کرونا شرایط دریافت آنلاین کد بورسی را برای مشتریان خود فراهم نموده ایم و پس از دریافت کد بورسی نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سیستم معاملاتی آنلاین برای شما ایمیل می شود.

لازم به ذکر است که دریافت کد بورسی هیچ هزینه ای برای شما ندارد اما اگر برای احرار هویت به مراکز پیش خوان دولت مراجعه کنید مبلغی به عنوان حق الزحمه براساس مبلغ مصوب شده که در سراسر ایران یکسان است، از شما دریافت می شود.

 

 1. اطلاع از زمان و مقدار عرضه اولیه:

 

برای اطلاع از زمان و مقدارعرضه های اولیه می توانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و با مراجعه به www.tsetmc.com موارد زیر را به دقت مطالعه کنید :

 

 • تاریخ عرضه اولیه

 • تعداد کل سهام قابل عرضه

 • ساعت مجاز برای ثبت سفارش

 • سهمیه هر نفر (هر کد معاملاتی)

 • بازه قیمت هر سهم

 • سایر شرایط ورود سفارش

  

 1. افزایش موجودی حساب:

 

پس از اطلاع از موارد گفته شده در بالا از طریق درگاه پرداخت آنلاین حساب کاربری خود را شارژ کنید تا در هنگام ثبت سفارش خرید عرضه اولیه به مشکلی برخورد نکنید.

شما می توانید از طریق ضرب ساده سهمیه هر نفر در حداکثر قیمت مجاز هر سهم مبلغی را که باید حساب خود را شارژ کنید را متوجه شوید.

 

 1. مشاهده نتیجه:

 

پس از پایان زمان اعلام شده برای ثبت سفارش خرید عرضه اولیه با توجه به تعداد درخواست کنندگان و قیمت  پیشنهاد شده توسط آنها، با توجه به نظر ناظر عرضه اولیه را در بین سفارش دهندگان توزیع می کنند.

که برای اطلاع از تعداد سهم تخصیص یافته به شما، می توانید سیستم معاملاتی آنلاین خود را چک کنید.

 

 1. تصمیم گیری برای نگهداری یا فروش:

 

برای تصمیم گیری درباره اینکه تا چه زمانی سهام خود را نگهداری کنید یا به فروش آن اقدام کنید آشنایی با تحلیل بنیادی و یا تحلیل تکنیکال لازم است.

 

نتیجه گیری:

 

به طور کلی یکی از راه های ورود مطمعن و سرمایه گذاری در بورس خرید عرضه اولیه می باشد، که معمولا سود دهی خوبی دارد.

 

برای ارتباط با کارشناسان بورس باکس و طرح سوالات و مشکلات خود در زمینه خرید عرضه اولیه می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر اقدام کنید.