عملکرد هفتگی بازارها (هفته آخر شهریورماه)

عملکرد هفتگی بازارها (هفته آخر شهریورماه)
بررسی عملکرد هفتگی بازارها در هفته آخر شهریور ماه

بازار سهام طی هفته گذشته با بازدهی بیش از ۹ درصدی شاخص کل بورس و عبور این نماگر از مرز یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مواجه شد.

 

                                


 

سکه و طلا
 

در این هفته بازار سکه و طلا رقم‌های خیره‌کننده ای از خود به نمایش گذاشند و با اهرم دلار رشد خوبی را داشتند.
سکه این هفته نیز از قیمت  11,350,000 تومانی وارد کانال 12,200,000 تومانی شد و گرم طلا 18 عیار نیز از قیمت 1,147,700 تومان تا مرز 1,217,200 تومان هم پیش رفت؛ هرچند انس جهانی رشد محسوسی داشت؛ اما کاملا مشخص بود رشد بی مهابا طلا و سکه در نرخ ارز بود و کاهش اندک نرخ ارز در پایان هفته نیز منجر به کنترل قیمتی این فلز زرد شد.


دلار
 

قیمت دلار در این هفته 5 درصد رشد کرده است.

ارز
 

اما مهمترین خبرهای این هفته در بازار ارز رخ داد, زمانی که دلار صرافی ملی با جهش قیمتی یکباره به ۲۷ هزار تومان رسید و از دلار بازار آزاد به قیمت 26,900 نیز پیشی گرفت و یورو نیز از قیمت  30,050 تومان به قیمت تومان 31700 تومان در مدار صعودی قرار گرفت؛ به نظر میرسد سیاست جدیدی قرار است اتفاق بیافتد.


بورس
 

هر چند شهریور ماه چندان به نفع بازار سرمایه نبود و در سه هفته ابتدایی این ماه, بازدهی منفی بورس را شاهد بودیم, اما آخرین هفته شهریور با اتخاذ تصمیماتی جدید و بازگشت نسبی پول
حقیقی ها به بازاربورس در مدار صعودی قرار گرفت و شاخص به کانال 1,700,000 واحدی رسید. 

بیت کوین
 

بازار بیت کوین هم از قیمت 10329 دلار به قیمت 10869 دلار رشد داشته است.
آنچه برای هفته آینده مهم است, تهدید آمریکا به فعالسازی مکانیسم_ماشه ، بازگردانی مجدد تحریمها و دعوت کشورهای اروپایی به تحریمهای سخت تر علیه ایران است.
مقامات ایرانی نیزدر مقابل تهدیدها در صورت فعالسازی این مکانیسم برای هميشه از برجام خارج خواهند شد.
باید منتظر ماند و دید که آیا روند صعودی قیمت ارز ناشی از ترس فعالسازی مکانیسم ماشه متوقف خواهد شد؟ یا همچنان شاهد هجوم نقدینگی به این بازار خواهیم بود!