آموزشآموزش پیشرفته بورس

آشنایی با واگرایی و انواع آن در تحلیل تکنیکال

یکی از مباحث مهم در یادگیری بورس، واگرایی در تحلیل تکنیکال است. در حالت کلی به معنای حرکت قیمت و اندیکاتور در خلاف جهت یکدیگر می باشد که در نتیجه هنگام وقوع آن قیمت از ادامه حرکت می ایستد و تغییر جهت می دهد.

واگرایی (Divergence) در بورس، تغییرات در بازار سرمایه را نشان می دهد و زمانی رخ می دهد که معامله گران در مرحله ی نهایی دچار تردید شوند. بدین صورت، اقدام به تغییر سهم روند خود کرده و خلاف روند قبلی حرکت خواهند کرد. از آن می توان به منظور شناسایی سطوح مهم قیمت مانند سطوح حمایت و مقاومت استفاده نمود. درصورت بروز واگرایی صحیح در بورس، به احتمال زیاد برگشت قیمت سهم رخ خواهد داد. برای شناسایی Divergence در بورس از اندیکاتورهایی مانند (CCI) ،(MACD) ،(RSI) استفاده می شود.

انواع واگرایی

1) واگرایی معمولی (RD)

Regular Divergence نوعی از واگرایی است که در آن حرکت اندیکاتور با نمودار اختلاف دارد و در انتهای روند پدیدار می شود و نشان از بازگشت قیمت دارد.
واگرایی معمولی به دو نوع مثبت و منفی تقسیم می شود:

 واگرایی معمولی مثبت (RD+):

RD+ در تحلیل تکنیکال در میان دو کف قیمتی تشکیل می شود و در انتهای یک روند نزولی به وجود می آید که نشان دهنده نزدیک شدن قیمت به خط حمایت می باشد.
این واگرایی بیانگر قدرت زیاد خریداران و تضعیف قدرت فروشندگان می باشد.

واگرایی معمولی مثبت

واگرایی معمولی منفی (RD-):

RD- در تحلیل تکنیکال در میان دو سقف قیمت تشکیل می شود و در انتهای یک روند صعودی به وجود می آید.

به بیانی دیگر RD- در بورس نشان دهنده نزدیک شدن قیمت به خط مقاومت می باشد.
این واگرایی بیانگر قدرت زیاد فروشندگان و تضعیف قدرت خریداران می باشد.

واگرایی معمولی منفی

2)  واگرایی مخفی (HD) 

HD در تحلیل تکنیکال زمانی اتفاق می افتد که قیمت یک سهم با اندیکاتور بر خلاف جهت هم حرکت کنند.

به بیانی دیگر در HD اندیکاتور توانسته است کف و یا سقف جدیدی تشکیل دهد اما قیمت توانایی تشکیل کف یا سقف جدید را نداشته است. در این حالت واگرایی مخفی رخ داده است.
واگرایی مخفی در بورس در انتهای یک روند اصلاحی به وجود می آید و با علامت (HD) نشان داده می شود. واگرایی مخفی در بورس به دسته مخفی مثبت و مخفی منفی تقسیم بندی می شود:

واگرایی مخفی مثبت (HD+)

HD+ در تحلیل تکنیکال در بین دو کف قیمتی ایجاد می شود و زمانی در بورس ایجاد می شود که در اندیکاتور کف اول بالاتر از کف دوم قرار گیرد اما در نمودار قیمت کف اول پایین تر از کف دوم تشکیل می شود.
HD+ نشان دهنده افزایش قدرت خریداران و کاهش قدرت فروشندگان و همچنین رشد قیمت سهم می باشد همچنین در کانال صعودی و در انتهای یک روند اصلاحی تشکیل می شود.

واگرایی مخفی مثبت

واگرایی مخفی منفی (HD-)

HD- در تحلیل تکنیکال در بین دو سقف قیمتی ایجاد می‌شود و زمانی در بورس ایجاد می شود که در اندیکاتور سقف اول پایین تر از از سقف دوم قرار گیرد اما در نمودار قیمت سقف اول بالاتر از سقف دوم تشکیل می شود.
HD- نشان دهنده افزایش قدرت فروشندگان و کاهش قدرت خریداران و همچنین کاهش قیمت سهم می باشد همچنین در کانال نزولی و در انتهای یک روند اصلاحی ایجاد می شود.

واگرایی مخفی منفی

3) واگرایی زمانی معمولی (RTD) 

RTD در تحلیل تکنیکال زمانی به وجود می‌آید که تعداد کندل های روند اصلاحی جدید بیشتر از تعداد کندل های روند اصلاحی قبلی می باشد.

به بیانی دیگر RTD در بورس زمانی تشکیل می شود که نمودار قیمت بیش از سطح 100% فیبوناچی را اصلاح می‌کند که نشان دهنده قدرت زیاد خریداران وضع فروشندگان در یک روند اصلاحی می‌باشد.

4) واگرایی زمانی هوشمند (STD)

STD در تحلیل تکنیکال زمانی به وجود می‌آید که تعداد کندل های روند اصلاحی جدید کمتر از تعداد کندل های روند اصلاحی قبلی می باشد.
به بیانی دیگر در STD در بورس در مدت زمان کمتری روند اصلاحی قبل طی شده است.

جمع بندی

Divergence در تحلیل تکنیکال یکی از روش های بسیار مهم در بورس می باشد.
استفاده  از سطوح فیبوناچی در تحلیل تکنیکال برای شناسایی آنها در بازار بورس بسیار اهمیت دارد.
تشخیص آنها به کمک اندیکاتورها  و روند قیمتی سهم صورت می گیرد. به همین دلیل اندیکاتور جزو ابزارهای دقیق برای شناسایی واگرایی ها محسوب می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا