آموزشآموزش مقدماتی بورساصطلاحات و مفاهیم

حمایت و مقاومت چیست؟

حمایت و مقاومت (Support & Resistance) می باشند و منظور از حمایت سطحی است که در آن تمایل به خرید یا تقاضا به اندازه کافی قوی می باشد و بر فشار فروش غلبه می کند. اما مقاومت برعکس حمایت می باشد و مقاومت محدوده یا سطحی است که در آن فشار عرضه بر تقاضا غلبه می کند. ارائه دهنده ی نقاط اتصال کلیدی و مهمی هستند که در آنها نیروهای عرضه و تقاضا به هم می‌رسند.

خطوط حمایت 

یکی از محبوب ترین خطوط برای خریداران، خطوط حمایت است. زمانی که قیمت به این سطح می‌رسد، افزایش تقاضای سهم رخ می دهد که باعث افزایش ارزش و قیمت هر سهم می شود.

حمایت، سطحی از قیمت در بورس است که مانع سقوط آن می شود. در این سطح، فروشندگان تمایل کمتری به فروش سهم دارند و از طرفی، خریداران برای خرید سهم راغب تر می شوند که در این حالت، تقاضا بر عرضه غلبه کرده و این امر مانع سقوط قیمت به قیمت زیر سطح حمایت می شود. سطح حمایت، ممکن است شکسته شود و سطوح حمایت سطوحی دائمی نیستند. خطوط حمایت نیز مانند سایر خطوط از اتصال تعدادی نقاط تشکیل شده اند.

خط حمایت از اتصال و امتداد نقاط حمایت در یک راستا ایجاد می‌شود که سقوط قیمت به زیر این سطح نشان‌دهنده یک تمایل جدید به فروش یا انگیزه‌ کمتر برای خرید است. شکست خطوط حمایت باعث می شود تا فروشندگان سطح توقع خود را پایین تر آورده و سهام خود را با قیمت کمتری بفروشند. زمانی که خط حمایت شکسته می شود، خط حمایت جدیدی با سطح پایین تر به وجود می آید.

خطوط مقاومت

 سطح مقاومت، سطحی است که تمایل فروشندگان برای فروش سهام بیشتر از تمایل خریداران برای خرید است. زمانی که قیمت به این سطح می رسد، فروشندگان به شدت به دنبال فروش سهام هستند که در این حالت، عرضه بر تقاضا غلبه کرده و این امر مانع افزایش قیمت به قیمت بالا سطح مقاومت می شود.

خط مقاومت خطی است از اتصال و امتداد نقاط مقاومت ایجاد می‌شود که این خط همیشه پایدار نمی‌ماند.افزایش قیمت به بالای این سطح نشان دهنده‌ی یک تمایل جدید به خرید یا تمایل کمتر برای فروش است. شکست خطوط مقاومت باعث می شود تا خریداران توقعات خود را بالا ببرند و تمایل دارند دارایی یا سهام را در قیمت‌های بالاتر خریداری کنند. زمانی که خط مقاومت شکسته شود، باید یک خط مقاومت جدید در سطح بالاتری روی نمودار رسم شود.

چگونگی ایجاد شدن سطوح حمایت و مقاومت

1) اوج‌ها و فرودها 

حمایت می‌تواند با استفاده از نقاط عطف پایین قبلی ایجاد شود و مقاومت می‌تواند با استفاده از نقاط عطف بالای قبلی ایجاد شود.

2) محدوده‌ی معامله (trading range)

محدوده‌ی معامله یک دوره زمانی است که در آن قیمت‌ها در یک دامنه‌ی نسبتا محدود تغییر می‌کند.
این محدوده ها نقش مهمی را درتعیین اینکه سطوح حمایت و مقاومت در یک نقطه عطف هستند ایفا می کنند.

3) مناطق حمایت و مقاومت (Support and Resistance Zone)

سطوح حمایت و مقاومت، سطوح دقیقی هستند در حالیکه محدوده‌های حمایت و مقاومت یک محدوده خاص از قیمت را نمایش می‌دهند.

انواع خطوط حمایت و مقاومت

سطوح حمایت و مقاومت استاتیکی

این خط با گذر زمان محدوده قیمتی ثابتی را نشان می‌دهد. همچنین برخی از اعداد رُند بالقوه یک مقاومت های روانی استاتیکی برای سهم قلمداد می‌شود.
یک راه دیگر نیز برای تشخیص این خطوط وجود دارد و آن این است که شما از گذشته سهام استفاده کنید. در واقع با بررسی گذشته هر سهم و پیدا کردن نقاط مهمی در گذشته که می تواند به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه باشد، سطح های حمایتی و مقاومتی هر سهم را رسم کرد. در واقع سطوح مقاومتی و حمایتی الان، می تواند تحت تاثیر همان سطوح مقاومتی و حمایتی گذشته باشد که سهام در گذشته نسبت به این نقاط واکنش نشان داده است.

سطوح حمایت و مقاومت دینامیکی

سطوح حمایت و مقاومت استاتیکی در واقع همون خطوط روند هستند. در یک روند مثبت با رسم خطی که دره ها را به هم متصل میکند یک خط روند شکل میگیرد که در واقع نقش حمایت دینامیکی سهم را بازی می‌کند. در روند منفی قله ها را به یکدیگر متصل می‌کنند و این یک مقاومت دینامیکی سهم می‌باشد.

مطالعه بیشتر:

برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص “خطوط روند” روی لینک مشخص شده کلیک کنید تا به مطلب منتخب، هدایت شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا