آموزشآموزش مقدماتی بورساصطلاحات و مفاهیم

سود پیش بینی شده (EPS) چیست؟

Earning Per Share) EPS) یکی ازضروری ترین مفاهیمی است که به صورت مستقیم وغیرمستقیم بر قیمت سهام شرکتها در بورس تاثیر می گذارد.

مفهوم EPS

سود هرسهم یک شرکت برابر است با میزان سودی که در آن شرکت به ازای هر یک عدد سهم شرکت بدست می آید. یکی از مهمترین معیارهای خرید سهام در بورس سود پیش بینی شده یا EPS است که جنبه های مهمی دارد مانند: میزان سرمایه موردنیاز برای ایجاد درآمد خالص یکی از جنبه های مهم EPS است که در اغلب محاسبات نادیده گرفته می شود.

فرمول EPS

هرسال شرکتها بخشی از سود خالص را مطابق قانون وبخشی را براساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می کنند و مابقی سود را بین سهامداران تقسیم می نمایند به این دلیل که سود پرداختی هر سهم از تقسیم کل سود پرداختی (مصوب مجمع عادی سالانه) برتعداد سهام شرکت به دست می آید. برای محاسبه سود پیش بینی شده یک شرکت، از ترازنامه، صورت سود و زیان برای یافتن تعداد پایان دوره سهام عادی، سود سهام پرداخت شده (در صورت وجود) و درآمد خلص استفاده می شود. استفاده از تعداد میانگین وزنی سهام در مدت زمان گزارش دقیق تر است زیرا تعداد سهام می تواند با گذشت زمان تغییرکند.

فرمول EPS

توجه کنید که EPS تنها یک سود پیش بینی و تخمین زده است و نمی توانید نسبت به آن قطعیت و یقین داشته باشید.

EPS پیش بینی شده

EPS پیش بینی شده یا همان درآمد پیش بینی شده هر سهم مقدار سودی است که یک شرکت در ابتدا سال مالی خود پیش بینی می کند که در انتهای همان سال مالی آن را کسب کند. 

شرکتهای بورسی موظف هستند هرساله قبل از شروع سال مالی جدید یک پیش بینی از عملکرد مالی خود به سازمان بورس ارائه کنند که این پیش بینی براساس عملکرد گذشته شرکت وهمچنین نظر مدیران و کارشناسان شرکت برای سال مالی پیش روی می باشد که به آن EPS پیش بینی شده می گویند.

EPS محقق شده

EPS محقق شده سودی است که یک شرکت بعد از گذشت یک سال مالی آن را کسب کرده است.
حسابداران و مدیران شرکت ها بعد از پایان سال مالی شرکت عملکرد واقعی شرکت را بررسی می کنند، بعد از محاسبه درآمدها و هزینه های شرکت، مبلغی را به عنوان سود خالص و نهایی شرکت اعلام می کنند که به آن سود، EPS محقق شده می گویند.

تعدیل EPS 

آموختیم که شرکت‌ها در ابتدای سال مالی EPS خود را پیش‌بینی می‌کنند که به آن EPS پیش‌بینی شده می‌گویند ولی گاهی این سود کمتر و گاهی بیشتر از پیش‌بینی درمی‌آید. تعدیل EPS به این معناست که با بررسی مشخص می‌شود سود پیش‌بینی شده کمتر یا بیشتر از مبلغ پیش‌بینی شده درآمده است.

سود پیش بینی شده و سرمایه

نکته بسیار مهم EPS که اغلب آن را نادیده میگیرند، سرمایه ای است برای ایجاد درآمد در محاسبه مورد نیاز است. اگر دو شرکت سود پیش بینی شده یکسان تولید کنند، یکی از آنها می تواند با دارایی خالص کمتر این کار را انجام دهد که آن شرکت در استفاده از سرمایه خود برای درآمدزایی کارآمدتر خواهد بود.

بازده سرمایه (ROE) معیاری است که می تواند برای شناسایی شرکت هایی که کارآیی بیشتری دارند، استفاده شود.

بازده سرمایه (ROE)

سود خوب هر سهم چیست؟

آنچه به عنوان سود خوب هر سهم EPS محسوب می شود به عواملی از جمله:
عملکرد اخیر شرکت، عملکرد رقبا و انتظارات تحلیل گرانی که سهام را دنبال می کنند بستگی دارد.

ارتباط DPS با EPS 

Dividend Per Share) DPS) قسمتی از سود پیش بینی شده است که بین سهامداران تقسیم می شود. 
درصد سود تقسیمی یا dps در بین شرکتها متفاوت است. شرکت‌ها نیزسیاست‌های متفاوتی برای DPS دارند. برخی ترجیح می‌دهند بیشتر سود سهام را بین سهامداران تقسیم کنند برخی دیگر درصد کمی از سود را تقسیم کرده و بخش عمده آن را به تأمین نقدینگی مورد نیاز برای انجام طرح‌های توسعه‌ای، اختصاص می‌دهند.

ارتباط DPS با EPS

نکات تکمیلی در مورد سود پیش بینی شده

  • هرچه EPS یک شرکت بالاتر باشد، سودآوری آن نیز بیشتر به حساب می آید.
  • سود به ازای هر سهم، سود خالص یک شرکت است که بر تعداد سهام عادی موجود در آن تقسیم می شود.
  • نشان دهنده این است که شرکت برای هر سهم از سهام خود به چه اندازه درآمد کسب می کند.
  • معیار سود هر سهم یکی از مهمترین متغییرها در تعیین قیمت هر سهم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا