بازارهای مالیسرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری (صندوق سرمایه گذاری)، که مزایای زیادی برای شما سرمایه گذاران دارد و همچنین نیازی به دانش و تخصص ندارد آشنا کنیم.

تاریخچه Investment Fund

در تاریخچه اقتصادی جهان اولین صندوق های سرمایه گذاری مالی در جمهوری هلند تاسیس شد. آبراهام ون کتویچ مستقر در آمستردام (معروف به آدریان ون کتویچ) به عنوان بنیانگذار اولین صندوق سرمایه گذاری مشترک در جهان نام برده شده است.

در ایران 7 صندوق سرمایه گذاری در اواخر سال 1386 با مجوز سازمان بورس و اواراق بهادار به بازار سرمایه معرفی شدند، که تا پایان سال 1387 به 14 صندوق تبدیل شدند. اولین صندوق سرمایه گذاری در بهمن ماه سال 1387 با نام صندوق سرمایه گذاری یکم ایرانیان ایجاد شد که توانستند تا پایان سال 1387، 694 سرمایه گذار حقیقی و 55 سرمایه گذار حقوقی را به سمت خود جذب کنند و ارزش خالص دارایی ها را به 529 میلیارد برسانند.

صندوق سرمایه گذاری

همه ما می دانیم که روش مستقیم نیازمند دانش، تخصص (تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال)، وقت و تجربه است تا افراد با ضرر مواجه نشوند اما پیشنهاد ما برای کسانی که دانش و تجربه کافی سرمایه گذاری ندارند روش غیر مستقیم (صندوق های سرمایه گذاری، سبدگردانی و…) است.

صندوق های سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و دیگر اوراق هستند و افرادی که وقت و تخصص کافی برای سرمایه گذاری در بورس را ندارند و می خواهند بازدهی بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بانک را داشته باشند، به صورت غیر مستقیم در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنند.

انواع روش هاس سرمایه گذاری

مزایا و معایب Investment Fund

در حال حاضر محبوب ترین روش سرمایه گذاری برای اکثر سرمایه گذاران هستند، اما قبل از اینکه در یکی از آنها وارد شویم باید از مزایای آنها و همچنین معایب آن مطلع شویم.

مزایامعایب
مدیریت حرفه ای سرمایه
کاهش کنترل سرمایه گذار بر سبد دارایی
صرفه جویی در زمان
نقدشوندگی واحدهای سرمایه گذاری
نداشتن حق رای در مجامع شرکت ها
تنوع بخشیدن سبد سرمایه گذاری
ریسک پذیری بسیار کم

حال با توجه به مهم ترین مزایا به تفاوت سرمایه گذاری به روش مستقیم یا غیر مستقیم می پردازیم:

صرفه جویی در وقت و هزینه:

در این روش سرمایه گذاران می توانند با خیال راحت به یک درآمد دوم دست پیدا کنند افراد بدون نیاز به وقت و تجربه کافی وارد این بازار می شوند و نیازی به تحلیل بازار (تحلیل بنیادی و تکنیکال) ندارند در حالیکه در روش مستقیم افراد هم باید وقت کافی برای سرمایه گذاری داشته باشند و هم دانش و تخصص در زمینه بورس را کسب کنند.

ریسک پذیری بسیار کم:

اکثر مدیران این صندوق ها افراد با صلاحیت در زمینه بازار سرمایه هستند و در اطلاعاتی در تمام حوزه های سرمایه گذاری بازار طلا، ارزدیجیتال و… دارند به همین دلیل این تجربه و تخصص باعث می شود تا ریسک پذیری کم شود و متحمل ضرر و زیان نشوند. برای نمونه صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمترین ریسک پذیری را دارند.

نقد شوندگی بالا:

در روش غیر مستقیم سهامداران می توانند در هر زمان سهام خود را بفروشند و سود دریافت کنند حتی برخی از این صندوق ها دارای ضامن نقد شوندگی هستند و سهامداران می توانند از آن استفاده کنند. در حالیکه در روش مستقیم ممکن است سهام مورد نظر در بسیاری از اوقات در صف فروش باشد و سهامدار نتواند سهم خود را به فروش برساند؛ بنابراین متحمل ضرر و زیان می شود.

سرمایه گذاری مستقیم یا غیر مستقیم

انواع صندوق های سرمایه گذاری

چندین نمونه Investment Fund داریم که ویژگی های مخصوص خود را دارند و افراد با هر مقدار دارایی و دانشی که دارند می توانند وارد این صندوق ها شوند، بنابراین بهتر است قبل از ورود اطلاعاتی در مورد انواع آنها داشته باشیم.

صندوق های سرمایه گذاری اوراق بهادار

1- صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

این صندوق ها برای افراد با ریسک پذیری پایین مناسب است به این دلیل که علاوه بر سود یک حداقل سود تضمین شده هم دارند. 70 تا 90% دارایی های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار، و تقریبا 10% باقی مانده را به انتخاب مدیر در بورس سرمایه گذاری می کنند و سود را در دوره های تعیین شده (ماهانه یا دوماه، سه ماه) پرداخت می کنند.

یکی از ویژگی های مهم این صندوق ضامن نقدشوندگی است که یک نهاد مالی مطمئن و معتبر ضامن صندوق می شوند و باعث جذب سرمایه گذاران به این صندوق می شود. این صندوق ها بازدهی بیشتری نسبت به بانک ها معمولا 3 الی 4 درصد بالاتر از سود بانک ها دارند. همچنین اینکه این صندوق ها قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند و سهامدار هر زمان که بخواهد می تواند پول نقد دریافت کند.

2- صندوق سرمایه گذاری در سهام

برای افرادی که اطلاعات کافی در مورد بورس ندارند و میخواهند در آن سرمایه گذاری کنند مناسب است و مدیران حرفه ای سرمایه شما را کنترل می کنند. 70٪ دارایی خود را در سهام، و 30% باقی مانده را به انتخاب مدیر در سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند به همین دلیل ریسک بیشتری نسبت به درآمد ثابت دارند و سود تضمین شده هم ندارند اما در مواردی که اوضاع بازار بورس مناسب است ممکن است بازدهی بیشتری نسبت به صندوق های با درآمد ثابت هم داشته باشند.

3- صندوق سرمایه گذاری مختلط

این صندوق ها برای افراد با ریسک متوسط مناسب است. صندوق مختلط 60% دارایی خود را در سهام و 40% باقی مانده را در صندوق های با درآمد ثابت (اوراق مشارکت، سپرده بانکی و…) سرمایه گذاری می کنند بنابراین چون بیشتر سرمایه در سهام سرمایه گذاری می شود ریسک کمتری نسبت به صندوق با درآمد ثابت داشته باشد و البته غیرممکن هم نیست که بازدهی بیشتری داشته باشد.

4- صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ( ETF)

برای همه افراد مناسب است مخصوصا برای افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در بورس هستند اما باید تقریبا زمانی حدود 6 ماه صبر داشته باشیم تا به سود برسیم. صندوق قابل معامله می تواند در برگیرنده هر 3 صندوقی که ذکر کردیم باشد. یک ETF ممکن است شامل سهام، سپرده بانکی، طلا و … باشد بنابراین انتخاب این صندوق ها به خود افراد بستگی دارد. یکی از ویژگی های اصلی این صندوق این است که به صورت آنلاین قابل معامله است و قابلیت نقدشوندگی بهتری نسبت به صندوق غیرقابل معامله دارند. برای خرید و فروش این صندوق ها فقط کارمز کسر می گردد و هیچ گونه مالیاتی دریافت نمی شود.

هم اکنون 29 صندوق قابل معامله در کشور فعالیت می کنند، برای اطلاع از این صندوق ها می توانید به سایت سازمان بورس اوراق بهادار رجوع کنید.

5- صندوق سرمایه گذاری در طلا

برای افرادی که می خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند مناسب است و با رقم های کم سرمایه گذاری می کنند. با خرید و فروش طلا و اوراق بهادار طلا که سازمان بورس تایید کرده است کار می کنند در این صورت از مشکلاتی مانند دزدیده شدن طلا یا گم شدن در امان هستند.

صندوق سرمایه گذاری تامین مالی

1- صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان

این صندوق با مجوز سازمان بورس اوراق بهادار به صورت یک شخصیت حقوقی که هدف تامین مالی پروژه های ساختمانی را بر عهده دارند تشکیل شده است و تمامی افراد با سرمایه های خرد و کلان می توانند وارد این صندوق ها شوند. در این صندوق ارزش پول سرمایه گذاران حفظ می شود و با افزایش قیمت زمین و ساختمان سود پایان پروژه بین سهامداران تقسیم می شود.

2- صندوق سرمایه گذاری پروژه

ابتدا شرکت سهامی خاص ایجاد می شود و بعد از اتمام کار شرکت تبدیل به سهامی عام می شود و به نسبت سرمایه گذاری سهامداران سهام تقسیم می شود. این صندوق یک پروژه از قبل تعیین می کند که می تواند این پروژه مربوط به هر چیزی باشد (صنعتی، معدنی و…) و سرمایه ای را برای اتمام این پروژه از افراد جمع آوری میکنند.

3- صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

این صندوق برای افراد با ریسک پذیری پایین مناسب است به همین دلیل نام آن را جسورانه گزاشته اند. برای شرکت های تازه تاسیس که بودجه کافی ندارند ولی امکان رشد در آینده را دارند تشکیل شده است به همین دلیل برای ورود در این صندوق ها باید شرکت را تحلیل و بررسی کنیم تا اینکه متحمل ضرر و زیان نشویم.

در سایت fipiran می توانیم تمامی اطلاعات عملکرد این صندوق ها را بررسی کنیم.

در این مقاله به یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری (Investment Fund) و تفاوت آن با روش مستقیم و همچنین به انواع آن پرداختیم با توجه به مطالب بالا قطعا بهترین سرمایه گذاری را خواهیم داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا