بازارهای مالی

بازار فارکس چیست و قبل از ورود به این بازار باید چه چیزهایی را بدانیم؟

بازار فارکس به عبارتی بازار حمل و نقل ارز است. ارزها به یکدیگر بنا بر دلایل مختلف از جمله تجارت یا گردشگری و … تبدیل می شوند. براساس گزارش سه ساله اخیر بانک تسویه حساب های بین المللی (گزارش یک بانک جهانی برای بانک های مرکزی ملی)، متوسط حجم معاملات روزانه فارکس بیش از 5.1 تریلیون دلار بوده است.

بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس محلی است که ارزها در آن معامله می شوند. ارزها، چه آن را درک کنند و چه نکنند برای اکثر مردم جهان بسیار مهم است.

به دلیل دسترسی جهانی به تجارت و امور مالی، بازارهای فارکس تمایل دارند که بزرگترین بازارهای دارایی در جهان باشند. ارزها به صورت جفت نرخ ارز با یکدیگر معامله می کنند. به عنوان مثال: EUR / USD.

جفت ارزها در بازار فارکس

بازار فارکس استراتژی های بسیاری دارد که می توان با بهره گیری درست این روش ها معاملات پر سودی را رقم زد. یکی از استراتژی های معروف این بازار پرایس اکشن می باشد.

علت متمایز بودن بازار فارکس چیست؟

یکی از جنبه های منحصر به فرد در این بازار بین المللی این است که هیچ بازار مرکزی برای ارز وجود ندارد. در عوض، معاملات ارزی به صورت الکترونیکی و بدون نسخه (OTC) انجام می شود، به این معنی که تمام معاملات از طریق شبکه های کامپیوتری بین بازرگانان در سراسر جهان انجام می شود، نه در یک صرافی متمرکز.

این بازار به صورت 24 ساعته، پنج و نیم روز در هفته باز است و ارزها در سراسر جهان در مراکز عمده مالی لندن، نیویورک، توکیو، زوریخ، فرانکفورت، هنگ کنگ، سنگاپور، پاریس و سیدنی معامله می شوند. به این معنی است که با پایان یافتن روز معاملات در ایالات متحده، بازار فارکس از ابتدا در توکیو و هنگ کنگ آغاز می شود. به همین ترتیب، بازار فارکس می تواند در هر ساعتی از روز بسیار فعال باشد، با اینکه قیمت پیشنهادی به طور مداوم تغییر می کند.

تاریخچه مختصری از بازار فارکس

برخلاف بازارهای سهام که می توانند ریشه های خود را به قرن ها قبل برسانند، بازار فارکس نیزهمانطور که امروز می بینیم یک بازار جدید است. البته در ابتدایی ترین مفهوم آن، یعنی افرادی که یک ارز را برای مزیت مالی به ارز دیگری تبدیل می کنند از زمان شروع ضرب ارز توسط کشورها، فارکس وجود داشته است. اما بازارهای مدرن فارکس یک اختراع جدید است.

پس از توافق در برتون وودز در سال 1971، ارزهای عمده بیشتری مجاز به شناور آزادانه در برابر یکدیگر بودند.ارزش ارزهای جداگانه متفاوت است که نیاز به خدمات ارز و تجارت را ایجاد کرده است.

بانک های تجاری و سرمایه گذاری بیشتر معاملات خود را در بازارهای فارکس به نمایندگی از مشتریان خود انجام می دهند، اما همچنین فرصت های سوداگرانه برای معامله یک ارز در مقابل ارز دیگر برای سرمایه گذاران حرفه ای و شخصی وجود دارد.

روش های معاملات در بازار فارکس

در واقع 3 روش وجود دارد که موسسات، شرکت ها و اشخاص معاملات فارکس را انجام می دهند:

  1. بازارنقدی (Spot)
  2. بازار Forward
  3. بازار آتی

معاملات فارکس در بازار بورس همیشه بزرگترین بازار بوده است زیرا این دارایی واقعی است که بازارهای Forward و آتی بر اساس آن ساخته شده اند.

در گذشته، بازار آتی محبوب ترین مکان برای معامله گران بوده است به این دلیل که مدت طولانی تری در دسترس سرمایه گذاران منفرد قرار می گرفت. با این وجود، با ظهور معاملات الکترونیکی و کارگزاران بیشمار فارکس، بازار بورس شاهد افزایش فزاینده ای در فعالیت ها بوده و اکنون از بازار آتی به عنوان بازار معاملاتی ترجیحی برای سرمایه گذاران و دلالان انفرادی پیشی گرفته است.

به طور دقیق تر، بازار محلی جایی است که ارزها با توجه به قیمت فعلی خریداری و فروخته می شوند.
این قیمت، تعیین شده توسط عرضه و تقاضا، بازتاب بسیاری از موارد است از جمله نرخ بهره فعلی، عملکرد اقتصادی، احساسات نسبت به شرایط سیاسی در حال انجام  و همچنین درک عملکرد آینده یک ارز در مقابل ارز دیگر.

بازار فارکس

بازار آتی در فارکس

برخلاف بازار معاملات، بازارهای آتی و معاملات آتی ارزهای واقعی را معامله نمی کنند. در عوض آنها با قراردادهایی معامله می کنند که ادعاهای مربوط به نوع خاصی از ارز ، قیمت مشخص برای هر واحد و تاریخ آینده برای تسویه را نشان می دهد.

در بازار آتی ، قراردادهای آتی بر اساس اندازه استاندارد و تاریخ تسویه در بازارهای کالاهای عمومی، مانند بورس کالای شیکاگو خرید و فروش می شوند. در ایالات متحده، انجمن آینده ملی، بازار آینده را تنظیم می کند.

قراردادهای آتی دارای جزئیات خاصی هستند از جمله تعداد واحدهای مورد معامله، تاریخ تحویل و تسویه و حداقل افزایش قیمت که نمی توان سفارشی کرد. صرافی به عنوان یک معامله تاجر عمل می کند و باعث ترخیص و تسویه حساب می شود.

بازار Forward در فارکس

در بازار Forward، قراردادها بین دو طرف خریداری و فروخته می شود، که شرایط توافق نامه بین خود را تعیین می کنند. هر دو نوع قرارداد لازم الاجرا هستند و به طور معمول پس از انقضا در بورس مورد نظر به صورت نقدی تسویه می شوند ، هرچند قبل از انقضا قرارداد نیز قابل خرید و فروش است.

بازارهای سلف و آتی می توانند هنگام معامله ارز، در برابر خطر محافظت کنند. معمولا شرکتهای بزرگ بین المللی از این بازارها برای محافظت در برابر نوسانات نرخ ارز در آینده استفاده می کنند، اما دلالان نیز در این بازارها شرکت می کنند.

فارکس برای پوشش اقتصادی

شرکت هایی که در کشورهای خارجی تجارت می کنند به دلیل نوسانات ارزش ارز هنگام خرید یا فروش کالاها و خدمات خارج از بازار داخلی خود در معرض خطر هستند. بازارهای ارز با تعیین نرخی که در آن معامله انجام می شود راهی برای جلوگیری از ریسک ارزی ارائه می دهند.

برای رسیدن به این هدف، یک معامله گر می تواند ارزهایی را در بازارهای پیش فروش خریداری یا بفروشد، که این نرخ با نرخ ارز قفل می شود. از این نوع پوشش اقتصادی می تواند در بازار آتی ارز انجام شود.

مزیت معامله گر این است که قراردادهای آتی توسط یک مرجع مرکزی استاندارد و ترخیص می شوند. با این حال، معاملات آتی ارز ممکن است کمتر از بازارهای آتی، که غیرمتمرکز هستند و در سیستم بین بانکی در سراسر جهان وجود دارند، نقدینگی کمتری داشته باشند.

فارکس برای حدس و گمان

عواملی مانند نرخ بهره، جریان تجارت، گردشگری، قدرت اقتصادی و ریسک ژئوپلیتیک بر میزان تامین و تقاضای ارز تاثیر می گذارند که نوسانات روزانه در بازارهای فارکس را ایجاد می کند. فرصتی برای سود بردن از تغییراتی وجود دارد که ممکن است ارزش یک ارز را نسبت به ارز دیگر افزایش یا کاهش دهد.

پیش بینی تضعیف یک ارز در اصل همان فرض است که واحد پول دیگر در جفت تقویت می شود زیرا ارزها به صورت جفت معامله می شوند.

چرا ما می توانیم ارز معامله کنیم؟  

قبل از اینترنت خرید و فروش ارز برای تک تک سرمایه گذاران بسیار دشوار بود. بیشتر معامله گران ارز شرکت های بزرگ چند ملیتی، صندوق های تامینی یا افراد با ارزش خالص بالا بودند زیرا تجارت بازار فارکس به سرمایه زیادی نیاز داشت.

با کمک اینترنت، یک بازار خرده فروشی با هدف معامله گران منفرد بوجود آمده است که دسترسی آسان به بازارهای ارز را امکان پذیر می کند یا از طریق خود بانک ها یا کارگزارانی که بازار ثانویه دارند.

اکثر کارگزاران یا فروشندگان آنلاین اهرم بسیار بالایی را به افراد معامله گر ارائه می دهند که می توانند تجارت معاملات بزرگ را با موجودی حساب کوچک کنترل کنند.

خطرات معاملات در بازار فارکس

معامله ارز می تواند مخاطره آمیز و پیچیده باشد. بازار بین بانکی از تنظیمات مختلفی برخوردار است و ابزارهای فارکس استاندارد نیستند. در برخی از نقاط جها، معاملات فارکس تقریباً بی قاعده است.

بازار بین بانکی متشکل از بانک هایی است که در سراسر جهان با یکدیگر معامله می کنند. خود بانک ها باید ریسک حاکمیت و ریسک اعتباری را تعیین و قبول کنند و آنها فرایندهای داخلی را ایجاد کرده اند تا بتوانند خود را تا حد ممکن ایمن نگه دارند. مقرراتی از این دست برای حمایت از هر بانک شرکت کننده در صنعت وضع شده است.

از آنجا که بازار فارکس توسط هر یک از بانکهای شرکت کننده ارائه دهنده برای یک ارز خاص ساخته شده است، مکانیسم قیمت گذاری بازار بر اساس عرضه و تقاضا است.

از آنجا که چنین جریان های تجاری بزرگی در سیستم وجود دارد، برای تجار سرکش تأثیرگذار بر قیمت ارز دشوار است. این سیستم به سرمایه گذاران با دسترسی به معاملات بین بانکی کمک می کند تا شفافیت در بازار ایجاد شود.

بیشتر معامله گران خرد خرده فروشی با کارگزاران / فروشندگان فارکس نسبتا کوچک و نیمه تنظیم نشده تجارت می کنند، که می تواند قیمت ها را دوباره نقل قول کند و حتی با مشتری های خود معامله کند.

بسته به محلی که فروشنده وجود دارد، ممکن است برخی از مقررات دولت و صنعت وجود داشته باشد، اما این محافظ ها در سراسر جهان متناقض هستند.

اکثر سرمایه گذاران خرده فروشی باید وقت خود را صرف تحقیق در مورد یک فروشنده فارکس کنند تا بفهمند آیا این امر در ایالات متحده یا انگلیس تنظیم شده است (نمایندگی های فروش در ایالات متحده و انگلیس نظارت بیشتری دارند) یا در کشوری با قوانین و نظارت ساده. همچنین بهتر است دریابید که در صورت بحران بازار یا در صورت ورشکستگی یک فروشنده، چه نوع محافظت از حساب در دسترس است.

طرفداری در بازار فارکس

بازار فارکس به صورت 24 ساعته و پنج روز در هفته معامله می شود. هر روز در استرالیا شروع می شود و در نیویورک پایان می یابد. مراکز عمده عبارتند از: سیدنی، هنگ کنگ، سنگاپور، توکیو، فرانکفورت، پاریس، لندن و نیویورک.

چالش در بازار فارکس

تجارت ارز به طور مولد نیاز به درک اصول اقتصادی و شاخص ها دارد. یک معامله گر ارز باید درک درستی از اقتصاد کشورهای مختلف و ارتباط متقابل آنها برای درک اصول اساسی ارزش های ارزی داشته باشد.

نتیجه گیری 

برای معامله گران به خصوص افرادی که سرمایه محدود دارند، معاملات روزانه یا نوسان معاملات در مقادیر اندک در بازار فارکس نسبت به سایر بازارها راحت تر است.

برای کسانی که افق های بلندمدت تر و سرمایه بیشتری دارند، تجارت طولانی مدت مبتنی بر اصول یا تجارت حمل و نقل می تواند سودآور باشد.

تمرکز بر درک مبانی اقتصادی کلان که منجر به ارزش ارز و تجربه تجزیه و تحلیل فنی می شود، می تواند به سودآورتر شدن معامله گران جدید فارکس کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا