آموزشآموزش مقدماتی بورسسرمایه گذاری

نکات مهمی که در هنگام سرمایه گذاری در بورس باید بدانید

آموزش و یادگیری درست در بازار بورس مهمترین ابزار موفقیت شما خواهد بود. هنگام سرمایه گذاری در بورس گاهی توجه به نکات کوچک می تواند از ضرر های احتمالی بزرگ جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم نکات کاربردی و مهمی که در این بازار باید بدانید را توضیح دهیم.

12 نکته بسیار مهم جهت سرمایه گذاری در بورس

توجه به این نکات و اجرای آنها بسیار اهمیت دارند و با رعایت کردن آنها می توانید از ضرر های احتمالی در معاملات خود جلوگیری کنید.

1) یادگیری اصول اولیه سرمایه گذاری در بورس و بررسی چشم انداز صنعت بورس

اصول سرمایه گذاری امری بسیار مهم برای انجام معاملات بورسی است. سپس باید صنعت مورد را بررسی و انتخاب کنید (انتخاب صنعت با توجه به تحولات سیاسی، اقتصادی و … می باشد). در بازار بورس و اوراق بهادار ۳۴ صنعت وجود دارد. به عنوان مثال: صنعت خودرویی، نفتی، فلزات،شیمیایی و … .

2) تعیین استراتژی جهت سرمایه گذاری در بورس

قبل از ورود به بازار باید استراتژی و نقشه راه مشخصی را برای خودتان پیاده سازی کنید.

3) انتخاب برترین شرکت یا سهم در صنعت مورد نظر

پس از اینکه صنعت مورد نظر خود را انتخاب کردید به بررسی و تحلیل بهترین شرکت ها در صنعت مورد نظر بپردازید. حدود 550 شرکت در بازار بورس و اوراق بهادار وجود دارد.

4) بررسی و تشخیص روند بازار

بررسی وضعیت کلی بازار بورس جزو نکات بسیار مهم در این حوزه است (صعودی یا نزولی بودن). برای تشخیص روند بازار از تحلیل تکنیکال استفاده کنید.

بررسی بازار بورس

5) میزان نقدشوندگی سهام ها جهت سرمایه گذاری در بورس

نقد شوندگی سهم به منظور سهولت در خرید و فروش آن سهم در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون تغییر در قیمت آن است. (حجم معاملات رابطه مستقیم با میزان نقد شوندگی دارد)

6) به روز رسانی اطلاعات (پیگیری اخبار اقتصادی وسیاسی)

همیشه پیگیر اخبار های داخلی و خارجی باشید. این پیگیری و بررسی ها می تواند تاثیر بسیار زیادی در پیش بینی های شما جهت شناخت روند بازار و تصمیم گیری برای معامله گری داشته باشد.

7) مسئولیت پذیری

باید بتوانید مسئولیت پذیری کامل تصمیم خود را برعهده بگیرید و تحت تاثیر حرف ها و نظرات قرار نگیرید. هر چند عوامل مختلف تاثیرگذار باشند این شما هستید که تصمیمات را خواهید گرفت پس باید بتوانید مسئولیت آن ها را کاملا قبول کنید.

مسئولیت پذیری در بازار بورس

8) نسبت P/E را فراموش نکنید!

شاخص P/E بسیار مهم است و مطالب زیادی به شما می گوید. اگر P/E بالا باشد نشان دهنده این است که سهامداران به آن سهم امید دارند و می دانند که پیشرفت خواهد کرد. حتما میزان رشد P/E را در سالهای مختلف باهم مقایسه کنید.

9) از معیار های زیادی استفاده کنید

تعداد زیادی از سرمایه گذاران تنها بر معیارهای خاص از جمله نسبت P/E خرید و فروش می کنند. بهتر است سهم مورد نظر را از معیار های دیگر نیز بررسی کنید.

10) بررسی دقیق EPS 

باید بدانید کدام شرکت ها رشد EPS بیشتری دارند و کدام شرکت ها برای آن در اول سال مالی رقم کمتری را اعلام کردند. همچنین از بررسی تعدیل های آن در طول سال غافل نشوید.

11) تشکیل دادن سبد سهام

 سبد سهام را همیشه به یاد داشته باشید. با تشکیل دادن آن می توانید رسیک های ممکن را بسیار کاهش دهید.همچنین همیشه این اصطلاح قدیمی را به یاد داشته باشید “همه تخم مرغها را داخل یک سبد نگذارید”.

12) تعیین استراتژی

همیشه یک استراتژی منحصر به فرد داشته باشید تا بتوانید طببق آن عمل کنید. با به روز رساین اطلاعات خود می توانید استراتژی های مختلف را شناخته و استراتژی مخصوص خودتان را پیدا کنید و آن را آزمون و خطا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا