اخبار

پیش‌ بینی قیمت طلا امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش بورس باکس تجارت‌ نیوز، قیمت سکه بهار آزادی در بازار آزاد روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت با ۴۴۷,۰۰۰ تومان افزایش، ۹,۳۴۷,۹۰۰ معامله شد.

دنیای اقتصاد درباره آینده بازار طلا نوشت:

افزایش قیمت دلار در روز انتهایی هفته موجب شد که سکه امامی نیز در مسیر صعودی قرار بگیرد روز پنج‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۲۴۰ هزار تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و به بهای ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. سکه امامی با وجود این رشد در هفته گذشته ۵/ ۴ درصد از ارزش خود را از دست داد. تحلیلگران فنی باور دارند سکه تا زمانی که سطح ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را حفظ کرده است، در معرض افت بیشتر قرار نخواهد گرفت. برای افزایش قیمت نیز فلز گرانبهای داخلی نیاز به شکست سطح ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی دارد.

یکی از عواملی که می‌تواند قیمت سکه را طی روزهای آتی تحت‌تاثیر قرار دهد. افزایش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی است. طلای جهانی در انتهای هفته گذشته مرز حساس هزار و ۸۰۰ دلاری را شکست.

نزول شاخص دلار آمریکا و کاهش بازده اوراق قرضه که از اوج این هفته عقب مانده‌اند، قیمت طلا را تقویت کرد. همچنین ممکن است نگرانی‌های روزافزون در مورد مساله‌دار شدن تورم جهانی در ماه‌های آینده، خرید طلا و نقره را به‌عنوان یک پناهگاه در برابر فشارهای جدی تورمی تقویت کند.

قیمت طلا پس از یک ماه نوسان در زیر سطح ۱۸۰۰ دلاری روز پنج‌شنبه شاهد صعود قدرتمندی بود و توانست به بالای این سطح دست یابد. روند صعودی اونس طلا در روز بعد نیز ادامه یافت و درساعت ۲۰روز جمعه به وقت تهران از ۱۸۳۰ دلار عبور کرده بود که بالا‌ترین قیمت طی ۱۰ هفته گذشته را نشان می‌دهد.

مهم‌ترین عواملی که باعث رشد قیمت طلا به بالای ۱۸۰۰ دلار شد، کاهش ارزش شاخص دلار و همچنین بازده ۱۰ ساله خزانه‌ داری ایالات‌متحده بود. علاوه بر سقوط ارزش دلار، افزایش روزافزون انتظارات تورمی همراه با بهبود اقتصادی نیز باعث شد طلا در مسیر افزایشی شدت بگیرد. رشد قیمت طلا در حالی است که آمارهای بیکاری هفتگی در آمریکا به پایین‌ترین رقم ۱۳ ماه گذشته رسیده و این نشان‌دهنده تداوم حرکت اقتصاد این کشور در مسیر ترمیم است.

پیش بینی قیمت دلار

قیمت دلار در بازار پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت با %۱٫۴ کاهش، ۲۰,۶۴۸ تومان اعلام شده است.

اقتصادنیوز درباره آینده بازار دلار نوشت:

اخبار روز جمعه متمرکز بر حول دو خبر تحولات احیای برجام در وین و اخبار جسته و گریخته از مذاکرات ایران و عربستان بود. به نظر میآید باید امروز شنبه منتظر واکنش بازارها بود. البته هنوز هیچ از یک تحولات به نتیجه نهایی نرسیده اما به نظر میرسد نتایج این تحولات به لبه نهایی رسیده و میتوان انتظار داشت در هفته های آینده نتایج ملموس تری را مشاهده کرد.

با این وصف جمعه دور چهارم مذاکرات وین به پایان رسید و جلسه نخست با انرژی مثبت (تعبیر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه) طرفین به پایان رسید. عباس عراقچی، نماینده ایران در وین تاکید کرده دو طرف بر بازگشت به برجام جدی هستند و البته گفته که امریکا موافق است بخش بزرگی از تحریم ها را بردارد اما همچنان تمام خواسته های ایران تامین نشده است و این مذاکرات تا زمان تامین کامل خواسته های ایران ادامه دارد. جو بایدن، رئیس جمهور امریکا هم در پاسخ به سوالی نیز با تایید سخن عباس عراقچی گفته که ایران در مذاکرات وین بسیار جدی است اما نمیداند که چقدر جدی است. پیش تر هم آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا گفته بود که امریکا هنوز از بازگشت ایران به تعهدات برجامی مطمئن نیست.

برآیند نتایج مذاکرات وین نشان میدهد روند مذاکرات روبه‌جلو و با پیشرفت همراه بوده است؛ ایران مذاکرات را جدی می بیند، امریکا هم گفته نشانه های مثبت را در مذاکرات می بیند اما مدعی شده تحریم های غیربرجامی را حفظ می کند. با این وصف رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک اروپایی گفته همچنان شکاف های گسترده ای میان طرفین وجود دارد، هر چند که از دید مقامات وزارت خارجه امریکا رسیدن به توافق در هفته های آینده (قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ایران) محتمل و ممکن است.

به نظر می رسد بازارها به ویژه بازار ارز امروز ممکن است متاثر از تاثیر روانی روند روبه جلوی گفت وگوی طرفین برجام، با عقب نشینی خریداران روبه رو شود اما خریداران ممکن است به دلیل وجود اخبار مربوط به شکاف های موجود میان طرفین در برجام، همچنان در انتظار باقی بمانند. در بورس هم این وضعیت بستگی به رفتار بازیگران دارد، چرا که در هفته های گذشته بازار سهام نشان داده، نسبت به تحولات بی واکنش یا کم واکنش بوده است. در بازارهای خودرو نیز اگر چه موج و سیگنال افزایش قیمت ها به چشم می آید اما ممکن است این سیکل افزایش قیمت، پایدار نباشد.

البته بازارها تنها به مذاکرات وین چشم ندوخته اند، بلکه اخبار جسته و گریخته از مذاکرات منطقه‌ای ایران همسو با تحولات احیای برجام حساسیت برانگیز شده است. روز جمعه یک مقام رسمی وزارت خارجه عربستان موضوع مذاکرات ایران و عربستان را در بغداد تاکید کرده اما با وجود امیدواری نسبت به موفقیت دور بعدی مذاکرات، تاکید کرده هنوز نمی توان نتیجه و رأی نهایی در این باره داد. حسن نصراله، دبیر کل حزب اله لبنان نیز در صحبت هایی گفته که از مذاکرات ایران و عربستان پشتیبانی میکند. وزیر خارجه قطر نیز عنوان کرده اعراب بسیار تمایل دارند بتوانند گفت‌وگوها با ایران را برای رفع چالش های منطقه در دستورکار قرار دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا