آموزشاصطلاحات و مفاهیم

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ یکی از مفاهیم اصلی در علم اقتصاد و به معنی کسب سود از اختلاف قیمت هم‌ زمان یک دارایی بین دو یا چند بازار است. وقوع این شرایط، نتیجه وجود عدم تعادل قیمتی میان بازارهای مختلف است.
هنگامی که ارزش‌ گذاری یک دارایی پایه نظیر کالا، ارز یا سهام در بازارهای مختلف یکسان نباشد؛ آربیتراژگران با خرید دارایی در حداقل قیمت و فروش سریع آن در سطوح قیمتی بالاتر از وجود این تفاوت قیمتی سود کسب می ‌کنند.

این روش، در روش‌های سرمایه گذاری تقریبا بدون ریسک محسوب می‌ شود به این دلیل که در صورت امکان فروش دارایی در کمترین زمان ممکن، عملا ریسک بسیار ناچیزی شامل حال معامله‌گران خواهد بود.

3 فرصت آربیتراژی 

  1. یک دارایی در بازارهای مختلف با قیمت‌های متفاوتی معامله می‌ شود.
  2. دو دارایی با جریان‌های نقدی مشابه با قیمت‌های متفاوتی معامله می ‌شوند.
  3. یک دارایی که قیمت آینده آن مشخص است، امروز با قیمتی متفاوت از تنزیل آن با نرخ تنزیل بازده بدون ریسک معامله می ‌شود.
فرصت ها در آربیتراژ

آربیتاژ در بازار سهام جهانی

امروزه با عرضه سهام شرکت ‌های بین‌ المللی و چند ملیتی در بورس‌ های‌ بزرگ جهانی، این بازارها به یکدیگر متصل شده و به صورت یکپارچه فعالیت می ‌کنند. گاهی اوقات در مواقع کوتاهی قیمت یک سهم در بازارهای مذکور یکسان نمی‌ باشد که در چنین شرایطی، به دلیل رصد پیوسته بازار از سوی سرمایه‌گذاران یا ربات ‌های معامله ‌گر و ارسال سریع سفارشات در حجم بالا، فاصله قیمتی از بین رفته و بازار متعادل می ‌شود.

آربیتاژ در بازار ارز غیررسمی ایران

 زمانی که اختلاف قیمت ارز دولتی و بازار آزاد افزایش می ‌یافت؛ بسیاری از آربیتراژگران اقدام به خرید ارز سهمیه ‌ای دولتی نموده و در بازار آزاد به فروش می‌ رساندند. همچنین اختلاف نرخ ارز بین بازارهای منطقه ‌ای نیز، فرصت مناسبی برای این معامله‌گران محسوب می ‌شد.

امروزه فرصت‌های آربیتراژی بازارهای نقدی، به دلیل گسترش تولید در سراسر جهان، حذف از واسطه ‌ها و تجارت الکترونیک، بسیار محدود شده و اغلب بازارها در شرایط تعادل قیمتی هستند.

آربیتراژ در بازار آتی

بخش عمده‌ای از معاملات آن در بستر بازار آتی انجام می‌ شوند. در واقع فلسفه اصلی این مدل آربیتراژ، اختلاف قیمتی موجود میان بازار نقد و آتی است.
فرآیند انجام معاملات:
قیمت یک دارایی نظیر سهام یا کالا در بازار آتی نسبت به قیمت جاری آن در بازار نقد بالاتر بوده و فاصله قیمتی به گونه‌ای است، که آربیتراژ این دارایی حاشیه سود مناسبی به همراه دارد. در این شرایط معامله‌ گر دارایی را در بازار نقد خریداری نموده و معادل آن، یک قرارداد در بازار آتی به فروش می‌رساند؛ که فاصله موجود میان نرخ خرید و فروش این دارایی، برابر سود ناخالص او خواهد بود.

آربیتراژ در بازار جهانی ارز (فارکس)

موقعیت‌های آربیتراژی فراوانی به دلیل حجم بالای تراکنشات و گستردگی ابزار معاملاتی در بازار جهانی ارز وجود دارند. امروزه ربات‌های معاملاتی مختص یافتن و انجام معاملات آربیتراژی تدوین یافته‌اند.

آربیتراژ در بازار ارز جهانی از 3 روش انجام می شود:

  • آربیتراژ جفت ارزی
  • آربیتراژ سود تضمین شده
  • آربیتراژ مثلثی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا